Dükkan Açmak

Esnaflar arasında diyaloğun önemi

Esnaflar arasında diyaloğun önemi

Esnaflar arasında iletişim önemli

Büyük marketlerin açılışından son zamanlarda oldukça etkilenen ve satışları düşme noktasına gelen küçük esnafın birbirleri ile olan iletişimleri de oldukça önemli. Avm’ lerin birbiri ardına açılması küçük esnafı bitirme noktasına getirirken küçük esnafın yapacakları hamleler de var olmak esnafların ayakta kalma mücadelelerinde olmazsa olmazı.

Kozmetikten, manava, kuruyemişçisinden, giyime küçük esnaflar yapacakları diyaloglar ile başlatacakları kampanyalar büyük marketlere karşı ayakta kalabilmek açısından son derece mühim.

Esnaf ülke ekonomisinin yapı taşıdır

Ülke ekonomisinin direği olan esnaflar kendileri ile rekabete giren büyük marketlerle zaten bir ayakta kalma mücadelesi  vermektedir. Büyük marketlerin fiyat politikalarına karşı vatandaşların da kendilerini kaptırmadan borç içinde alışveriş yapmalarının önüne geçilmesi de ayrı bir problemdir. Aylık büyük alışverişlerini süper marketlerden yaparken fiyatları kontrol etmeden önüne çıkan toplam tutarı hiç tereddüt etmeden ödeyen müşterilerin küçük esnafa karşı olan ön yargılarını bir kenara bırakarak alışverişlerde esnafın yanında olması ile rekabet artırılarak fiyatlar daha da aşağılara çekilebilir Küçük esnaf yok oldukça büyük marketler fiyatları daha da artıracağından olası fiyat yükselmelerini rekabet ile aşağıya çekebilmenin gerçeğini bütün vatandaşlarımızın idrak edebilmeleri gereklidir. Kamu oyu oluşturularak yapılabileceklerin anlatılması ve yetkililerin de rekabeti destekleyici hamleler yapması ile ancak bu şekilde küçük esnaf korunabilir.

Esnaf odası toplantıları sıklaştırılmalı

Esnaf ve sanatkarlar odası tarafından düzenlenen esnaflar toplantılarında gündeme getirilecek sorunların çözme kavuşturulması ve gündeme getirilmesi için sürekli bir diyalog içinde olunması gereklidir. Bu şekilde esnaflar yaşadıkları finansman sıkıntılarını ve sorunlarını diğer esnaflara ve oda başkanlarına ileterek çözüm bulma yolunda bir adım atılabilir.

Esnaf ile büyük marketlerin mücadelesi

Küçük esnafı yok etme ve bitirme politikası ile her geçen gün açılışlarına izin verilerek hemen esnafın yanı başında açılan büyük market zincirlerinin şubeleri, alışveriş merkezlerinin cazibesine kapılan müşterilerini kendine çevirmenin bir yolunu bulmaları hayati önem taşıyor. Başlatacakları imza kampanyalarının hükümet yetkilileri tarafından onaylatılmasından oluşturulacak kamu oyu için esnaflar birbirleri ile ile sürekli iletişim halinde olmaları gerekli. Birbirinden ayrı bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı bir gün bumerang gibi dönüp dolaşıp kendilerine döndüğünde ise yapılacak bir şeyin kalmayacak olması nedeniyle tüm faaliyetlerin buz dağının ucunu görünce yapılması gerekli olduğunun farkına varılması gerekiyor.Birçok batık esnaf avm lerden ve büyük marketlerden etkilenerek kapılarına zincir vurmak zorunda bırakılmaktadır. Esnafların büyük marketlerden ve avmlerden etkilenmeden satışlarına eskisi gibi devam edebilmeleri için kanunları çiğneyen ve şehir dışına yapılması zorunlu olan süper marketler şehir ışına itecek bir kampanya başlatmaları da şart. Bunun için esnaflar arasında olabildiğince birlikte hareket edilmesi ve iletişimin kesilmemesi gerekli. Nasıl ki yıllarını beraber aynı yerde tüketen esnafların birbirlerine karşı yükümlülükleri ve hukukları varsa diğer küçük esnaflarında kendilerini bitirecek hamlelere karşı bir yürek olmasını bilmesinde yarar var.

Terör mağduru esnafa krediler 2017 ‘de verilecek

Devletimizin de esnaf ve sanatkarları faaliyetlerini kolaylaştırmak için devlet destekli hibe faizsiz kredi imkanlarıyla destek olması ile daha çok sayıda küçük esnafın yararlanabileceği finansman desteğinin verilmesi de esnafın yüzünü güldürecek ve aralarındaki iletişimlerini kuvvetlendirecektir. Güney ve Doğu anadolu bölgesinde faaliyet gösteren ve yaşanan siyasi gelişmelerden oldukça etkilenen küçük esnaf terör nedeniyle bölgeye turist gelmediği ve bu nedenle işlerde düşüş yaşadıklarını ve gerekli tedbirlerin devlet tarafından alınması gereklidir. Terör mağduru esnaflara ve sanatkarlara kredi ve hibe verilmesi ile daha rahat nefes alabileceklerini ve oluşan borçların kapatılmasıyla zaten etkilenen işlerin daha da çıkmaza girmeden halledilebileceğini ve daha çok esnafın mağdur edilmeden bu zor süreçleri atlatabilecekleri konusunu dikkat çeken bir ayrıntıdır.  Kadın girişimcilerin desteklenerek ülke ekonomisine katkıda bulunmasını sağlayacak hibe krediler verilmeye devam ederek kadınların küçük esnaf olma yolunda hayalleri de ellerinden alınmaması devletimizin bir görevi olmalıdır. Hali hazırda finansman kuruluşları tarafından kadınlara verilen mikro krediler ile komşu ve tanıdıkları ile biraraya gelerek kredi alabilmeleri şansını değerlendirmek isteyen kadınlardan da desteklerin verilmesi ve küçük esnaflık yapacak olan kadınların aralarında diyalog kurmalarının ve ödemelerin aksatılmadan yapılmasının önemi de finansman kuruluşları tarafından oldukça büyük.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)