Dükkan Açmak

En iyi iş fikirleri

En iyi iş fikirleri

EN PARLAK İŞ FİKRi NASIL BULUNUR?

Malum günümüzde iyi bir iş fikri bulan, ilk defa yapan eğer gerçekten iyi bir fikir bulmuş ise ve bulduğu fikir tutarsa kısa zamanda büyük miktarlarda para kazanabiliyor. Sizde en iyi iş fikrini bulmak istemez misiniz? Kısa sürede popüler olmak, büyük bir şirket sahibi olmak. Bunun için sadece iyi bir iş fikri bulmanız yeterli.

Zengin olmak için en yeni iş fikirleri

Dünyada yapılmış olan en büyük keşifler, sunulan en yenilikçi ürünler ve hizmetler ile insanlık hayatını ve tarihini etkileyen olayların tümü temelde bir fikir üzerine dayanıyor. Bahsettiğimiz aslında son derece basit ama bir o kadar da değerli bir süreç.

Örneğin, normalde pencerenin yana doğru açıldığını biliyorsunuz. Birisi şunu düşünüyor: “Bu pencere açıldığında içeri çok fazla hava akışı oluyor. Pencereyi açarken, hava akışının bizi rahatsız etmemesini nasıl sağlayabilirim?” İşte bu basit düşünce dikey olarak açılan pencere fikrini doğuruyor. En parlak ve çarpıcı iş fikirlerinin başlangıcı bu. Ayrıca her iki şekilde de açılabilecek bir mekanizma yapmak da hiç zor olmuyor. Diğer bir firmada çalışan mühendisler, insanların hem cam hem de balkon keyfini istedikleri zaman yaşamalarını mümkün kılacak bir teknoloji geliştirmek istiyorlar.

Bir düşünün; sabah tüm camla mutfağınızdan bakıyorsunuz, bir düğmeye basınca cam ikiye katlanıyor ve camdan bir balkon halini alıyor. Fikirler biraz hayal gücü, biraz gözlem ve biraz da farkına varmakla ortaya çıkıyor. “Fikir nedir, nasıl bir şeydir?” sorularına cevap aradığınızda onlarca tanım karşınıza çıkabilir. James Webb Young (2003) tarafından yapılan bizce en açıklayıcı olanı: “Fikir, eski unsurların yeni birleşiminden öte bir şey değildir”. Bu tanım bize açıkça şu soruyu soruyor: “Her zaman baktığımız şeyleri farklı bir şekilde nasıl görebiliriz?” Aslına bakarsanız güzel fikirler her gün her saat tam karşımızda duruyor. Önemli olan, bunları yakalayacak farkındalığınızın olmasıdır. Öyleyse; iyi bir girişimin, güzel kazançların ve daha iyi bir dünyanın anahtarı, iyi bir fikirden geçiyor. Fikirleri nasıl bulabiliriz? İşte size birkaç kullanışlı tavsiye:

İyi fikirler bulmak için bir araya gelip uzun toplantılar yapmak, çatık kaşlı çalışmalar yapmanın çok da büyük bir anlamı olduğunu düşünmüyoruz. En üretken olduğumuz zamanlar kendimizi iyi hissettiğimiz ve hayata daha olumlu baktığımız zamanlardır. Kendinizi “Benim iyi bir fikir bulmak lazım!” diyerek sıkarsanız bu sizin iyi bir fikir bulmanızı büyük ihtimalle sağlamayacaktır. Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz, ne kadar eğlenirseniz hayal gücünüz o kadar çok çalışır. Hayal gücü ne kadar çalışırsa o kadar farklı şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Ne kadar farklı şeyler ortaya çıkarsa, o kadar güzel bir yer olur yaşadığınız dünya. Kendinizi bir ofisin dört duvarı arasında sıkmayın, size ilham verecek olan şeyleri yapın. Müzik dinleyin, sevdiğiniz bir parka gidin, sinema ve tiyatroya zaman ayırın ve insanlarla konuşun… Zihninizi ne kadar çok yeni şeylere açarsanız ve bundan keyif alırsanız, yeni bir fikir bulma olasılığınız da o kadar çok artacaktır.

Olumlu düşünün!

Bazılarımız çocukken büyüklerimizin söylediği ve tekrarladığı bazı şeyleri hep hatırlarız. Bunlardan bir tanesi: “İyi düşün iyi olsun”dur. Özellikle son zamanlarda, iyi düşünmenin iyi enerjiyi çektiği çok çeşitli vesilelerle söylenir oldu. Buna inanıp inanmamak size kalmış. Ancak bir düşünün… Çevrenizde en çok sağlıkla ilgili şikâyetleri olanlar, en çok hastalananlar olmadı mı? En çok maddi sıkıntıdan şikâyet edenler maddi sıkıntılar yaşamadı mı? Enerji açıklanabilir mi bilinmez ama beyninizi odakladığınız şeylerin yaşamınızı bir şekilde etkilediğini söyleyebiliriz. Çoğu insan yeni bir fikri olduğunda öncelikle mutlaka birileri tarafından bir yerlerde hayata geçirildiğini düşünür. Bu sebeple fikrini kaydetmeden unutur. Ancak emin olun dünyanın önemli bir kısmı sizin gibi düşünüyor! Bu yüzden fikirden öte uygulamak çok daha önemli oluyor (Bakınız: Bölüm 1.3). Eğer her şeyin “tek bir çözümü” olduğunu ya da sizi zengin edecek “tek bir fikir” olduğunu düşünüyorsanız, büyük bir yanılgıdasınız. Çünkü tek değil, sınırsız çözüm ve sınırsız olasılık var. Fikirler oralarda bir yerde bunu bilin ve kabul edin.

Farklı olun!

Beynimizin ön kısmı bizim hayal kurmamızı, görsel olarak kendimizi veya bir objeyi bir yerde hayal etmemizi sağlar. Aynı zamanda beynimizin bu kısmını, geçmişimizi ve onunla ilgili şeyleri çağırmak için kullanırız. Gelecekle ilgili planlamalarımızı da bu kısım sayesinde yaparız. Ancak beynimizin bu kısmı, aslında yaratıcılığımızı engelleyen ve öldüren bir katile dönüşebiliyor! Küçük bir çocuğu düşünün… Beyninin ön lobu gelişmediği için geçmiş ve gelecek yok. Bunları düşünmeden problem çözüyor. Bu yüzden inanılmaz yaratıcı, dünyayı bir yetişkinin algılayamayacağı şekilde algılıyor, nesneleri farklı yönleriyle görüyor.

Bir çocuk eline ilk boya kalemini aldığında beyninin o müthiş gücünü kullanıyor. Akla hayale gelmeyecek şeyler çizebiliyor ve düşünebiliyor. Ya sonrasında? Bu yaratıcılıktan eğitilerek uzaklaşıyor… Hepimiz, bu aşamadan sonra herhangi bir problem çözerken ya da düşünürken geçmişi ve geleceğimizi düşünmeye başlıyoruz. Bu da bizim önümüzdeki sonsuz olasılıkları belki de bire indiriyor.

Olmayanı tespit edin!

Jack Foster, 2003‟de yayımlanan “Fikir Nasıl Bulunur” başlıklı kitabında öğrencilerine büyük bir hata yaptığından bahsediyor. Onlara önce ödev veriyor: “Bana iyi bir fikir bulun”. Sonra burada büyük bir yanılgıya düştüğünü anlıyor. Çünkü sadece bir fikir yok, binlerce belki on binlerce fikir var. Hepsi orada bir yerde duruyor. Ne kadar çok kişiyi dinlerseniz, ne kadar çok yer görürseniz ve öğrendikleriniz ne kadar farklı olursa; alışılmadık, yeni ya da değerli bir şey üretme ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Sadece tek bir şeye odaklanmak, yeni bir şeyler üretmenizi engeller. Fikirlerini olgunlaştırmaya çalıştığımız bazı girişimcilerin en büyük hatalarından bir tanesi kendilerini tek bir şeye yoğun bir şekilde odaklamaları oldu. Örneğin, bir girişimcinin turizm ile ilgili güzel fikirleri vardı. Bununla ilgili araştırma yaparken sadece hizmet pazarlaması üzerine kitaplar okuduğunu ve bu konuya eğildiğini fark ettik. Ancak bu doğru değildi. Ona şu soruyu sorduk: “Siz müşteri olsanız ve tatile gelseniz sizin zamanınızı iyi geçirtecek olan şey nedir?”.

Mutlaka bulabilirsiniz!

Çok zaman geçmeden girişimcimiz farklı bir şekilde düşünmeye başladı. Turizm sektörünün yığın verilerinden ziyade; dünya yemekleri, doğa kitapları, müze kitapları, gezi kitapları, sporla ilgili kitaplar okumaya başladı. Sonra ne yapmak istediğini çok daha iyi anladı. Bir fizikçi olan Heinsenberg‟in 1935 yılında “Belirsizlik İlkesi” olarak söylediği şey sanırım bu konuya çok uygun: “Bir şeyi ne kadar çok bilirseniz başka bir şeyi o derecede az bilirsiniz”.Dolayısıyla, her ne kadar en iyi bildiğiniz konudan yola çıksanız da yan konuları ve etkileri de gözden kaçırmadığınızdan emin olmalısınız.

En iyi iş fikirleri , yeni farklı karlı ne iş yapabilirim para kazanma yöntemleri ek iş fırsatları kolay sermayesiz devlet desteği yapılabilecek işler nelerdir.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Yeni iş fikirleri dedi ki:

  Her 20 dakikada para kazan .

  1. Ticaret dedi ki:

   Bilgi almak isterim

 2. ergül şekerci dedi ki:

  slm türkiyeye daha yeni giren bi ürünün avon gibi envey gibi satışı için lider arkadaşlar arıyoruz çok karlı bi iş ürün süper gözaltı torbalarını. morluklarını kırışıklıklarını 2 dakikada gideriyor….siz yapmasanız bile arkadaşlarınızı yönlendirirseniz seviniriz….. 100 kişilik bir ekip kuran arkadaş aylık 10 bin tl kazanıyor ayrıca tatiller ara ödülleri çocuga miras bırak ve 7 dalda gelir veriyor

  1. serbest dedi ki:

   Mrb. Bende ticaret yapmak. Istiyorum. Yardimci olurmusunuz. Ne is. Yapabilirim

  2. istanbul dedi ki:

   slm baskan ben kuoförüm istanbulda nasıl yapa bilir bu işi

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)