Dükkan Açmak

Çiğ köfte dükkanı açmak ve bayilikler

Çiğ köfte dükkanı açmak ve bayilikler

Çiğ köfteci dükkanı açmak isteyenlere öneriler

2013 yılında ülkemizin dört bir köşesinde açılmayan başlayan ve 2016 yılında da, her geçen gün sayıları artmakta olan çiğ köfte dükkanlarını bilirsiniz. Sizde bu zincire dahil olmak istiyor iseniz, sizin için önemli tavsiyelerimiz var. Çiğ köfte dükkanı açmak isimli yazıda, gerekli belgeler, maliyeti, kârlı mı, mantıklı mı gibi kafanızda ki bir çok soruya mantıklı cevaplar bulacaksınız. Öncelikle neden bu işi yapmak istiyorsunuz. Etrafınız da ki çiğ köfte dükkanlarının çok para kazandığını mı düşünüyorsunuz. Ya da mahallenizde ki en büyük eksiklik çiğ köfte dükkanı mı? Bu sorulara mantıklı cevaplar verebiliyor iseniz, bu işi yapmaya niyetlisiniz demektir. Şimdi sizlere kaliteli bir çiğ köfte dükkanının nasıl açıldığını anlatacağız.

Yer seçimi

İş yerinizi tutmadan önce iyi bir araştırma yapmak zorundasınız. Çiğ köfte türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olsa da, hiç kimse çiğ köfte yemek için iki otobüs değiştirip, yaz kış yollarda çile çekmez. Bu nedenle müşteri kitlenize en yakın mesafe de, düzgün bir iş yeri kiralamak zorundasınız. Tabi bu iş yerinin de belirli kriterlere uyması gerekmektedir. Kısaca bahsetmek gerekirse, dükkanın boyutu, lavabosu bulunup bulunmadığı, ısınması, servis masaları için bölüm, vitrin için uygun bir cephe gibi kriterlerdir. İyi seçim yapın. Çünkü iş yerini değiştirmek hem maddi hemde manevi açıdan sizi sıkıntıya sokabilir.

Maliyet hesaplaması

Çiğ köfte dükkanını açmaya karar verdiğinize ve iş yerinin açılacağı yeri belirlediğinize göre, şimdi sırada maliyet hesaplaması var. İşe başlamadan önce, iyi bir iş planı yapmanız, üç gün sonra dükkanı kapatmanızı engelleyecektir. Çiğ köfte dükkanları çok ayrıntı gerektiren iş yerleri olmasa da, sizin için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda, iş planınız da en önemli hususlardan biri de, kaç paraya ihtiyacınız olduğudur. İyi bir hesaplama yapmak zorundasınız. Bu hesaplama da hiçbir ayrıntıyı atlamamalısınız. Bu sebeple size bir kaç örnek vermek istiyorum.

çiğ köfte dükkanı açmanın maliyeti

çiğ köfte dükkanı açmanın maliyeti

İşyerinin aylık ve yıllık kirası ile kira artışı, iş yerinde çalışacak olan kişi sayısı ve çalışanları sigortaları ile maaşları, dükkanın dizaynı için gerekli olan harcamalar, yazarkasa akıllı pos cihazı için yapılacak harcamalar, masalar sandalyeler ve servis malzemeleri, vitrinde bulunması gereken çiğ köfte buzdolabı, aylık ve yıllık ödemeniz gereken vergiler ve Belediye’ ye verilen çöp, emlak, reklam gibi vergiler. İş yerinin tanıtımı için yapılacak açılış giderleri, reklam, broşür maliyetleri vb. giderleri de iş planınıza dahil edin. Kullanıcılarımızdan gelen en yoğun talepler arasında, 10 bin liraya çiğ köfteci açabilirmiyim? Çiğ köfte dükkanı açmak kaç para, çiğ köfteci giderleri neler? gibi sorulardır. Bazı bölgeler de 10 bin liraya çiğ köfte dükkanı açılabiliyor iken, bazende sadece dükkan için 100 bin lira harcayabilirsiniz. Hesabınızı iyi yapın. Eğer iş yeri açmak için kredi veya finansmana ihtiyaç duyuyor iseniz, KOSGEB hibe kredileri araştırabilirsiniz.

Son yıllarda çiğ köfte firmaları günden güne çoğalmaya devam ediyor. Sektörde yıllardır hizmet verenler de var, ilk defa başlayanlarda. Aslında Şener ŞEN yıllar önce bizlere çiğ köfte satarak para kazanma fikrini vermişti. Tabi anlayabilenlere. Geç kaldığınızı düşünüyor iseniz, yanılıyorsunuz.  Çiğ köfte dükkanları halen çok para kazandıran iş yerleri arasında yer alıyor. Şimdi sizlere çiğ köfte bayiliği veren firmalardan ve bayilik alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

çiğ köfteci açmak

çiğ köfteci açmak

Çiğ köfte bayiliği veren firmalar

Sizlere, ismini duyduğum çiğ köfte bayiliklerini sıralayacağım. İşte Ülkemiz de, hizmet vermekte olan çiğ köfte bayilikleri; Battalzade, Çiğ köfteciyim, Semsür, Kavuk, Komagene, Çiğ köfteci Metin Usta, Padişah, Pan, Adrese çiğ köfte, Battalbey, Çiğköfteci Ömer, Lagash, Taksim, HLM, Obur, Bilal Usta, Nakka, Çiğ Köfteci Abbas, Diyar Çiğköfte, Çiğköftemiss, Tatlıses, Samsat, Cmr, Maksat,  Lezizhan, Tarihi Osmanlı Çiğköftecisi, Meys, Çi’küfte, Zerafet, Hitit, Hasgör, Afiyet, Has Adıyaman, Hacı Alioğlu, On numara çiğ köfte, Çiğ köfteci Sait, Acıcık, Kemal güller, afiyet, Tarihi Antep Çiğköftecisi, Çiğköfte mutfağı, Öz Adıyaman çiğköfte, Apa çiğköfte, Nucello Çiğköfte, Çiğköfteci Aziz Usta, Çiğkeyf Çiğköfte, Somuncu baba, Ezel, Alim Usta, Zarif,Kahta, Köksalbey, Damga, Yesa, Çipa, Devran, Köftedokya, Arsamiea, Güven, Tadımca, Doping, Oses, Çiğköftem, Ziyafet, Cesa Çiğköfte firmalarıdır. (Kapanan veya ismini yanlış yazdığımız firma varsa affola)

Çiğ köfte bayiliği veren firmalar arasında tercih yaparken, (lütfen bu konuya firmalar alınmasın) iş yeri açmak istediğiniz bölge de, en çok tercih edilen, en popüler firmayı tercih etmeniz, satış marjınızın yüksek olmasını sağlayacaktır. Bazı Şehir ve İlçeler, tutucu olmaları nedeniyle, ilk defa gördükleri bir ürünü almakta tereddüt ederler. Bu durum gıda sektöründe çok daha yoğundur. Bu maksatla, müşterilere firmayı kabullendirmeye çalışmak yerine, hali hazır da, bilinen ve çok satış yapan bir firma ile anlaşmanız yararınızadır. Tabi firmanın size sunmuş olduğu avantajlar da bu duruma ilave olacaktır. Eğer firma ismi duyulmamış olmasına rağmen, sunmuş olduğu avantajlar ile reklam yapmanıza ve reklam giderlerinize katkı da bulunmayı taahhüt ediyor ise, bu durumu çokta önemsemeyebilirsiniz.  Tercih sizin, bütün firmaların internet sitelerinden, en uygun bayilik avantajlarını sunan ve kafanıza yatan bir firmayı tercih edin. Firmanın adı biliniyor diye de, servet değerinde bayilik ücreti ödemeyin.

Gerekli belgeler

İnternet sitemizde, iş yeri açmak için gerekli belgeler hakkında yüzlerce makale yazdık. Bu konuda size en doğru yöntemi söylemek istiyoruz. Öncelikle işyerinin açılacağı bölgede bulunan Vergi dairesini ziyaret edin ve gerekli belgeler hakkında hazırlanmış olan örnek matbu formu teslim alın. Bu formda hazırlamanız gereken belgeler ayrıntılı olarak yazmaktadır. İnternet sitelerinden bakıpta, bir ton evraklar uğraşmayın. Ancak ben yine de ön hazırlık yapayım diyorsanız, iş yeri açmak için gerekli evraklar konusunu inceleyebilirsiniz.

isyeri_Açma_belgesi

işyeri açmak için gerekli belgeler

Eğer iş yerini basit usul vergiye göre açacak iseniz, Esnaf odaları sizden, iş yeri açma belgesi isteyecektir. Eğer iş yeri açma belgesi veya ustalık belgesi ile uğraşmak istemiyor iseniz, şirket kurarak bu belgeden kurtulabilirsiniz. Ancak bunun için Esnaf ve Sanatkarlar odası yerine Ticaret Odasına kayıt olmanız gerekiyor. Tabi bu odanın da aidatları Esnaf odasından daha fazladır.

Vergi dairesinden çiğ köfte dükkanı açılışını yaptıktan sonra Belediye Başkanlığının istemiş olduğu evraklarıda tanzim ederek teslim etmeniz gerekiyor. Bunun için de en doğru bilgiyi bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek öğrenebilirsiniz. Dukkanacmak.Com isimli web sitesi olarak, öncelikle iş yerinizin hayırlı olmasını dileriz. Bu bilgiler sonrasında size naçizane tavsiyelerimiz işe şunlar;

 1. Çarşı merkezinde veya ayak üstü diye tabir edilen bir bölgede dükkan tutun.
 2. Kaliteli bir firmadan bayilik alın. Bayilik sözleşmesinde ki ayrıntıları atlamayın.
 3. İş yerinize, diksiyonu ve iletişimi iyi olan bir bayan çalışma arkadaşı bulun.
 4. Kötü günler için kenarda köşede, bir miktar paranız olsun.

Sitemiz üzerinden, 2016 yılında yapılabilecek en karlı diğer iş fikirlerini, bayilik veren firmaları, evde iş imkanlarını ve en çok para kazandıran işleri incelebilir, başvuruda bulunabilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. düzce dedi ki:

  market intener cafe ama ben bir dükkan açmak istiyorum bir bölümü internet cafe olucak bir bölümü çiğ köfte olucak

 2. Zahide yavuz dedi ki:

  Kendi işim olsun istiyorum

 3. Zahide yavuz dedi ki:

  Çig köfte salonu açmk istiyorum kıbrısta yaşyorum umarım olu

  1. Anonim dedi ki:

   Cigkofteci usta olarak cazip sartlarda bayilik veriyoruz-

  2. Şişli dedi ki:

   slm zahide bende açmak istiyorum sen neler gerektiğini öğrenebildin mi.

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)