Dükkan Açmak

Ayakkabı dükkanı açmak isteyenlere önemli tavsiyeler

Ayakkabı dükkanı açmak isteyenlere önemli tavsiyeler

Ayakkabı mağazası açmak isteyenlere tavsiyeler

Rızkın yüzde doksanı ticarettedir diye boşuna dememişler. Çalışarak zengin olmak isteyenler genellikle hazır işlerde çalışmak yerine ticaret yapmayı tercih etmektedir. Bilindiği gibi ticaretin riskleri ne kadar çok olsa da getirisi de oldukça fazladır. Ticaret yaparak para kazanmayı isteyenler en çok ayakkabı dükkanı açarak bu işten para kazanma yolunu tercih etmektedir. Kendi işyerini açmak isteyen ve kendi işini yapmak isteyenler ayakkabı dükkanı açabilir, esnaflık hayatlarına ayakkabı dükkanlarını açarak başlayabilirler.

Ayakkabı satışları günümüzde en çok yapılan sıcak satışlardan ve getirisi en yüksek olan satışlardandır. Yaşam standartlarına göre değişen alımlarda biraz parayı bulan kişiler hemen modayı takip etmeye yönelirler ve spor ayakkabısından tutun da klasik model ayakkabılara kadar en az iki çift ayakkabı alımı gerçekleştirirler. Bu şekilde şehir merkezlerinde açılacak olan bir ayakkabı mağazasından oldukça gelir elde edebilirsiniz.

Kaliteli ve uygun fiyatlı ayakkabıların satış mağazasını şehrin işlek cadde ve sokaklarında açtığınızda getirisi oldukça yüksek olan bu işten sizde para kazanabilirsiniz. Kişilerin gelir durumlarının ve ne kadar sıklıkla alışveriş yaptıklarının tahlil edilmesi geleceğiniz için oldukça önemlidir. Açılan yerde tabri caizse tutunabilmeniz için mağaza yer seçiminin iyi yapılması lazımdır.

Ayakkabı mağazası açmak isteyenler öncelikle dükkanı açacakları yerin tespitini çok iyi analiz etmeleri ve tespit etmeleri gereklidir.Bu tespit ilerleyen zamanlarda satışları etkileyeceğinden ayakkabı mağazası için işlek cadde ve mekanlar tercih edilmeli ve kaliteli ama uygun fiyatlı ayakkabıların satışlarının yapılması gereklidir. İnsanlar önünden bakmadan geçmeyecekleri bir dükkandan en az bir çift ayakkabı alacağından sizinde ürünleriniz son trend ürünlerden ve ürün skalası geniş olan bir dükkan açmanız yararlı olacaktır.

Her kesimden müşterinin ihtiyacını karşılayabilmeniz için mağazanızda erkek, bayan, bebek, çocuk patik gibi çeşitli ürün yelpazesine göre ürün stoklamanız ve sergilemeniz önemlidir.

Ayakkabıcılık karlı mı?

Ayakkabıcı açmak isteyenlerin akıllarındaki ilk soru ayakkabıcı dükkanı açmak karlı mi ve maliyeti ne kadar sorularıdır. Genellikle bu soruların yanıtlarını arayan kişiler yazımızdan bilgi alabilirler.

Aslında mağazaların kar oranları işletme sahibine, verilen hizmete ve ürün kalitesine göre değiştiğinden sizin sorunuzun cevabı sizde saklıdır. Bu üç önemli hususta dikkat edildiği vakit hiç bir işletme zarar etmeyecektir. Aklınızda buna dair sorular var ise hiç bu sorulara takılmayın. Çünkü açılan işyerinin kar durumu size bağlantılı olacağından iyi bir hizmet verdiğiniz ve kaliteli ürünlerin satışını yaptığınızda karlarınız katlanarak devam edecektir.

Ayakkabı mağazalarının müdavimleri kadınlardır. Bayan ayakkabıların her modelinden ve istenilen numarasından bulundurduğunuzda bayanlardan oldukça para kazanabilirsiniz. En çok ayakkabı almaktan zevk alan bayanlara verdiğiniz hizmet size kar olarak geri dönecektir. Büyük numaralı ayakkabı arayan bayanlara da istedikleri modellerden ve büyük numaralardan bulundurduğunuzda  mağazanızda bu tür ürünlerin satışının yapıldığını duyan bayanlara satış yaparak karlarınızı artırabilirsiniz.

Ayakkabı dükkanı açmanın maliyeti nedir?

Ayakkabı dükkanları bulundukları yere ve dükkanın büyüklüğüne oranla maliyetleri de yükselecektir. Hiç şüphesiz siz kendinize ait bir dükkanda anlaştığınız ayakkabı üreticisiyle çalışarak para kazanmak istiyorsanız ve istediğiniz şekilde dekorasyon yaparak kendi dükkanınız kendiniz yapacaksanız burada da maliyet rakamları değişiklik gösterecektir.

Birde üzerine dükkanı kiralayarak açacaksanız durum değişecektir. Aylık kira ödemeleri ekstra bir gider kalemi olduğundan maliyetleri de uzun sürede etkileyecektir. Marka ayakkabıların satışının yapılacağı mağazalar ile yan sanayi ayakkabı satışlarının yapılacağı mağazaların maliyetleri de farklı olacaktır. Açılan dükkanın büyüklüğü, yeri, kirası, personel sayısı ve diğer sabit giderler açılan dükkanın maliyetlerini değiştirecek unsurlardır.

Ayakkabıcı açmak için gerekenler

Tüm yer seçimi, kar oranı analizi ve maliyeti belirledikten sonra ayakkabı dükkanı açmak için liste yapmanız gereklidir. Bu listenin başında hiç şüphesiz dükkan açılış ruhsatı ve gerekli izinler olacaktır. İşletme açmak için gerekli tüm belgeleri almak için açılacak olan dükkanın bağlı bulunduğu belediyeye gidilerek işyeri açma ruhsatı çıkarmanız için istenilenler yapmanız gereklidir. İşyeri açma ruhsatı işlemleri ve vergi levhası alımından sonra açılacak olan dükkanda ne satılacağına karar verilmelidir.

Ayakkabı dükkanı açmak isteyenlere önemli tavsiyeler

Ayakkabı dükkanı açmak isteyenlere önemli tavsiyeler

Dükkanda satacağınız ürünlerin seçimi için ayakkabı toptancıları ile görüşerek beğendiğiniz ayakkabıları dükkanınızda satabilirsiniz. Ürünlerin mağazaya getirilmesinden sonra ürünlerin sergilenmesi çok önemlidir. Bunun için ayakkabıların modellerine göre cinsiyetlerine göre ayırarak raflara yerleştirmeniz önemlidir. Yerleşimleri oldukça önemli olan ayakkabıları özellikle vitrin de daha titiz bir şekilde yerleştirmeniz daha çok müşterinin ilgisini çekeceğinden camekanda bulunduracağınız ürünlerin seçimi de önemlidir.

Ayakkabı mağazalarında dönemsel olarak hazırlayacağınız kampanyalar ile çevre halkı tarafından kısa sürede benimsenerek daha fazla satış yapabilirsiniz.

Açılışa özel olarak düzenleyeceğiniz kampanyalar ile insanların mağazayı ziyaret etmeleri sağlanabilir ve verilecek hizmetin ve satılacak ürünlerin ne olduklarını gösterebilirsiniz.

Ayakkabı mağazası açmak isteyenler dev markaların ayakkabılarının satışının yapılacağı mağazaları da açmayı düşünebilirler. Birçok ayakkabı mağazası bayilik vererek girişimcilerin iş sahibi olmasını desteklemektedir.Bu şekilde bir mağaza açmayı düşünüyorsanız mutlaka mağazanızı alıveriş merkezleri, outlet mağazalara, çarşı içlerine hanlara ve pasajlara açabilirsiniz. Bayilik veren firmaların istedikleri ürünlerin satışından da para kazanabilirsiniz.

Ayrıca marka ayakkabıların elde kalanlarını, sezonu geçenleri veya üretim fazlası olan ürünleri ayakkabı toptancılarından alarak da mağazanızda satarak  para kazanabilirsiniz.

Ayakkabıcı dükkanında satışları artırmanın püf noktaları

Her kesime uygun olacak şekilde geniş ürün yelpazesine sahip olan bir dükkan açmak satışları doğrudan etkileyecektir. Dükkana gelen müşterinin kaçırılmaması için istediği ürünlerin ya da alternatiflerinin gösterilmesi ve muhakkak elde bulundurulması önemlidir. Her modelden ve numaradan ayakkabı bulundurmak satışları etkileyen en temel unsurdur. 35 numara gibi bulunması zor olan bayan ayakkabıların temini gibi uzun boylu ve kilolu hanımların tercih edecekleri 41/ 42 numara bayan ayakkabıların mağazada bulunması size artı olacaktır.

Dükkanda ayakkabı, deri aksesuarları, cüzdan , kemer çorap gibi ürünlerde satabilirsiniz.

Ayakkabı denemelerinde müşterilerin kendi ayakkabıları kendilerinin denemesine izin vermelisiniz.  Ayakakbıcıların yardımıyla deneme yapmalar artık eskide kaldı ve hem müşteriler bundan rahatsız olmakta hem de çalışan personele artı bir iş yükü olmaktaydı. Her alıcının rahat bir şekilde deneme yapabilmesi ve sizin sadece ürün tanıtımıyla yardımcı olmanız yeterli olacaktır.

Ayakkabı dükkanında ayak sağlığı ile ilgili ürünleri de satarak satış karınızı artırabilirsiniz. Sadece boy boy ayakkabıların satışının yapılmadığı bebek, çocuk patik  çorap ayak kremleri gibi alternatif ürünlerin satışı da karınızı artıracaktır. Kerata, ayakkabı boyası, çorap, mesh ve ayak sağlığı ürünleri de satışlarınızı artırabilir.

Kazancınızı uzun sürelerde artırmanıza yardımcı olacak bir diğer unsur da pazar araştırması yapmanızdır. En çok tercih edilen modelleri ürünleri mağazada bulundurmak gereklidir Diğer ayakkabı dükkanlarında eksik olan ürünlerin satışını yapmanız size kazancını katlamanızı sağlayacaktır. Ayakkabı mağazası içinde ayakkabı tamir hizmeti, lostra salonu bulundurulması kazancı olumlu yönde etkileyecektir.

Çocukların çok  sevdiği çizgi film karakterleri ve süper kahramanların olduğu ayakkabılar çocukların ilgisini çekeceğinden satışlarınızı artı yönde etkileyecektir.

cocuk ayakkabi

cocuk ayakkabi

Ayakkabı dükkanınızın karını ne kadar çok artırmak istiyorsanız bir o kadar yaratıcı fikirlere ve ürünlere aynı oranla yer vermeli ve hayata geçirmelisiniz.

Ayakkabı dükkanı açmak için gerekli belgeler

Ayakkabı mağazası açmak isteyenler resmi işlemleri yerine getirmelidir. Belediyeden gerekli belgeleri temin ederek başvuru yaptığınızda işyer açma ruhsatı almanız işyeri açılışında istenen en önemli belgedir. İşyeri açma ruhsatı için gerekli olan belgeler ise; İşletme sahibinin nüfus cüzdanı  fotokopisi ve ikametgah belgesi belgesi kişinin 2 adet fotoğrafı,Cumhuriyet Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı Dükkana ait tapu fotokopisi Açılacak olan işyerinin yapı kullanma izni kağıdı, Açılan dükkan eğer kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti Vergi dairesinden alınan işyeri vergi levhası ve fotokopisi, ilgili esnaf odası veya ticaret odası kaydı fotokopisi, sigorta veya bağ kur belgesi yada emeklilik cüzdanı fotokopisi, işyerinde su abonesi kartlı sayaç gereklidir, aynı adrese daha önce verilmiş  işyer açma ruhsatı verilmiş ise bu ruhsat  ilgili belediyeye geri iade edilecektir  itfaiyeden yangın raporu, emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi, işletme sahibine ait imza sirküleri belediyeden genellikle istenen belgeler bunlar oluğ her belediyenin kendine ait istediği belgeler değişiklik gösterebilir bu nedenle bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yaparak istenen belgeleri yetkililerden temin edebilirsiniz.

Ayakkabı dükkanı açmak için kredi

Kosgeb ayakkabı dükkanı açmak için değil de ayakkabı imalatı yapacak girişimcilerin yapacakları projeler karşılığında hibe ve faizsiz kredi desteği vermektedir. Sizde farklı bir iş fikrini ayakkabı sektörü ile hayata geçirmeyi planlıyorsanız Kosgeb hibe kredileri ile işyerinizi açabilirsiniz. İşyeri açma kredisi veren bankalara başvuruda bulunarak da kredi alabilir dükkanınızı bu kredi ile açabilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İŞ BAŞVURUSU YAP (TEL.NO YASAK)